Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та
захисту споживачів
До уваги експортерів та виробників дерев’яного пакувального матеріалу!
Головне управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області звертає увагу на якість дерев’яного пакувального матеріалу, що виготовляється та експортується як супровідний матеріал для будь-яких вантажів.
Для недопущення розповсюдження регульованих шкідливих організмів з дерев’яним пакувальним матеріалом, запроваджений Міжнародний стандарт з фітосанітарних заходів №15 (МСФЗ №15). Дія цього стандарту поширюється на весь пакувальний матеріал з деревини товщиною більше 6 мм: пакувальні блоки, коробки, пакувальні ящики, кріпильна деревина, піддони, кабельні барабани, котушки/бобіни, які можуть знаходитися майже у всіх вантажах, включаючи і ті, які не підлягають фітосанітарному контролю.
Наявність маркування свідчить, що дерев’яний пакувальний матеріал пройшов відповідну обробку. Воно включає наступні компоненти: символ; код країни; код виробника або суб’єкта, який здійснював маркування; код обробки з використанням відповідної абревіатури (НТ- теплова обробка, DH – діелектричне нагрівання, MB або SF – хімічна обробка (фумігація)). На пакувальний матеріал з деревини, який супроводжує інші вантажі, фітосанітарний сертифікат не вимагається.
Види маркування дерев’яного пакувального матеріалу , де UA - код країни;
00000 - індивідуальний код особи, яка здійснює господарську діяльність з виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу;
YY- код обробки НТ або МВ.
Під час підготовки товару для експорту обов’язково звертайте увагу на використання маркованого дерев’яного пакувального матеріалу. Реєстр осіб, які здійснюють господарську діяльність з виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу є на сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (тимчасово недоступний для суб'єктів господарювання відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"» від 8 листопада 2023 року № 3429-IX) https://zakon.rada.gov.ua.
Рекомендуємо також ознайомитись з наказом від 22.12.2005 № 731 Міністерства аграрної політики України "Про затвердження Фітосанітарних правил ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва дерев'яного пакувального матеріалу" (із змінами) https://zakon.rada.gov.ua.
Ці фітосанітарні правила спрямовані на запобігання проникненню і розповсюдженню в Україні карантинних та інших шкідливих організмів та визначають загальні організаційні і правові вимоги щодо ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва дерев'яного пакувального матеріалу з хвойних і листяних порід.
Дерев’яний пакувальний матеріал широко використовуються у міжнародній торгівлі під час перевезення вантажів різного походження. Але такий матеріал може переносити та поширювати карантинні та інші шкідливі організми, що становлять серйозну загрозу для лісів і лісових угідь у всьому світі, зокрема, таких як: вусачі роду Monochamus, соснова стовбурова нематода (Bursaphelenchus xylophilus).
Останнім часом почастішали випадки ввезення вантажів, які супроводжуються дерев’яним пакувальним матеріалом, що не пройшов відповідний контроль у країні експортері, про що свідчить відсутність маркування або наявність нечіткого маркування.
Вивезення із-за кордону дерев’яного пакувального матеріалу як супровідного матеріалу для будь-яких вантажів здійснюються за умови його окорування, термічної обробки або знезараження, про що свідчить наявність маркування на ньому з двох протилежних боків для доступності та легкого його розпізнавання. Маркування повинно легко читатися та бути нанесене фарбою чи шляхом випалювання, що не змивається і не переноситься на інші предмети. Для маркування дерев’яного пакувального матеріалу використовується фарба зеленого або синього кольору. Використання фарб інших кольорів не дозволяється.
Виробники дерев’яного пакувального матеріалу, що включені до Реєстру, повинні дотримуватись процесів виготовлення та термообробки дерев’яного пакувального матеріалу, а саме проводити виготовлення дерев’яного пакувального матеріалу тільки з окорованої неураженої шкідливими організмами деревини, не допускати наявність шкідливих організмів у живому стані або личинкових отворів діаметром більше 3 мм, що можуть бути утворені регульованими шкідливими організмами (зокрема вусачами роду Monochamus). З метою виявлення шкідливих організмів не менше, ніж двічі на рік повинні здійснювати самостійні обстеження місць виробництва дерев’яного пакувального матеріалу, як візуально так і за допомогою феромонних пасток, заносити результати обстежень до «Журналу проведення обстежень місць виробництва дерев’яного пакувального матеріалу» та повідомляти про випадки виявлення регульованих шкідливих організмів Головне управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.
Дотримання фітосанітарних вимог міжнародного та національного законодавств, унеможливлює випадкове завезення в Україну регульованих шкідливих організмів, які становлять загрозу фітосанітарному стану нашої країни; дозволяє вберегтися від невиправданих бар’єрів у міжнародній торгівлі та не допускає отримання нотифікаційних повідомлень від країн - імпортерів.